Refundacja NFZ

Nasz zakład optyczny posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie realizacji recept na zaopatrzenie w soczewki okularowe korekcyjne. Wysokość refundacji, którą odliczamy od kwoty należnej za okulary korekcyjne znajduje się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i jest zależna od mocy i rodzaju przepisanych na recepcie soczewek oraz od wieku osoby uprawnionej do otrzymania refundacji. Osobom dorosłym przysługuje 70 % limitu cenowego, a osobom poniżej 18 roku życia 100%. Osoby dorosłe mogą ubiegać się o refundacje NFZ raz na dwa lata, natomiast osoby do 18 roku życia tak często jak jest to potrzebne (zmiana mocy szkieł), natomiast nie częściej niż raz na pół roku.

W poniższych tabelach znajdują się limity cenowe za jedną soczewkę ustalone przez Ministra Zdrowia.

Dla soczewki sferycznej:

Wartość soczewki sferycznejDzieci do 18 roku życiaDorośli
od 0.00 do +/- 6.00 dptr25 zł17,50 zł
powyżej +/- 6.0050 zł35 zł

Dla soczewki cylindrycznej:

Wartość cylindra Dzieci do 18 roku życiaDorośli
do 2.00 dptr25 zł17,50 zł
powyżej 2.00 dptr50 zł35 zł

Aby otrzymać refundacje na okulary NFZ należy:

  1. Udać się na badanie wzroku do okulisty i poprosić o wypisanie recepty na specjalnym druku NFZ.
  2. Z wypisaną receptą należy udać się do oddziału NFZ (Oddział NFZ w Kłobucku znajduje się przy ul. 11 Listopada 5 – Budynek Przychodni) w celu przyznania refundacji.
  3. Receptę z przyznaną refundacją można zrealizować w naszym zakładzie optycznym oraz w innych placówkach mających podpisaną umowę z NFZ (http://www.nfz-katowice.pl/dla-pacjenta/ortopedia/zaopatrzenie-ortopedyczne?a=ortopedia&s=kody&id_t=3)